ISO 22716 GMP İyi Üretim Uygulamaları

ISO 22716 GMP - Good Manufacturing Practices (İyi Üretim Uygulamaları)  Belgelendirmesi

ISO 22716 GMP - Good Manufacturing Practices (İyi Üretim Uygulamaları) Belgelendirmesi

GMP/ISO 22716 (Good Manufacturing Practices) Yani Türkçe anlamı ile İyi  Üretim  Uygulamaları, Ürünün iç ve dış kaynaklardan kirlenme olasılığını önlemek veya azaltmak amacıyla, kuruluşla ilgili iç ve dış şartlara ilişkin koruyucu önlemleri içerir. Bu uygulama gıda ürünlerinin üretimi ve dağıtımında temel yaklaşımlardan olup ürünlerde kalite sağlamak için hammadde, işleme, ürün geliştirme, üretim, paketleme, depolama, dağıtım aşamalarında kesintisiz uygulanması gereken bir teknikler dizisidir.

ISO 22716 GMP İyi Üretim Uygulamaları Belgesi, imalat  için  bir kalite yaklaşımıdır ve gıda sanayi çalışanlarının profesyonel çalışmasını temin ederek güvenilir ve etkili ürün üretimini sağlar.

Bir işletmeyi tüm yönleri ile yani, sahip olması gereken temel özellikleri ile ve her üretim süreci için farklı kriterle ele almaktadır. Üretim yeri, çevre, alet-ekipman ve üretim süreci, personel ve hammaddenin kalite ve güvenilirliklerini tanımlar ve kontrol altına alır. İlaç, kozmetik, medikal ve gıda sektörünü kapsayan GMP/ISO 22716, deterjan ve temizlik ürünlerinin "kozmetik sınıfında" kabul edilmesini sağlayan Kozmetik yasasının kabulüyle bu sektörü de kapsamaktadır.

Ayrıca, insan ve hayvanlarda kullanılan medikal amaçlı ürünlerin üretilmesinde (İlaç, kozmetik ürünler vs) uyulması gerekli kurallar bütünüdür.

GMP; Kalite Yönetimi, Personel, Tesis ve Ekipman, Dokümantasyon, Üretim, Kalite Kontrol, Fason Üretim, Şikayetler ve Ürün Geri Çekme ve İç Denetimlerle ilgili genel kaideleri belirlemiştir.

Ülkemizde İlaç üretiminde ve kozmetik ihracatında zorunlu tutulan GMP/ISO 22716 - İyi Üretim Uygulamaları 2013 yılında İlaç, kozmetik, medikal ve gıda sektöründe, kısacası insana temas eden her noktada zorunlu bir belge olacaktır.

GMP İyi Üretim Uygulamaları standardına yardımcı olmak üzere, GHP İyi Hijyen Uygulamaları ve GCP İyi Catering Uygulamaları standartlarınıda yayınlanmıştır.

EtiketlerISO 22716 GMP İyi Üretim Uygulamaları Belgelendirmesi good manufacturing practices iso gmp belgesi
Hakkımızda

BKM Ltd. Şti. 2004 yılında İstanbul da faaliyetlerine başlamış, yaklaşık bir yıl içerisinde merkezini ülkemizin sanayi başkenti olan Kocaeli’ ne taşımıştır. 2013 yılına kadar Fikri ve Sınai Haklar, Yönetim Sistemleri ve Ürün Belgelendirmesi alanlarında eğitim/destek faaliyetlerini gerçekleştirmiş. . . Devamı için tıklayın.

Adres
Merkez
Seymen Mah. D130 Karayolu Cad. No:65/2
Başiskele Kocaeli Turkey
+90 (262) 341 44 11
+90 (542) 774 00 41
+90 (262) 341 41 02
info@kingcert.com