Blog

ISO 30000:2009 Gemi Geri Dönüşüm Yönetim Sistemi

ISO 30000:2009 Gemi Geri Dönüşüm Yönetim Sistemi

ISO 30000’in Özellikleri

Standart, güvenli ve çevreya zararsız gemi geri dönüşüm ile sonuçlanan, ulusal ve uluslararası standartlarla uyumlu gemi geri dönüşümü ile ilgili faaliyetler gerçekleştirmek için prosedürler, kurallar ve amaçlar geliştirmek ve uygulamak için gemi geri dönüşüm tesislrinin gerekliliklerini belirtmektedir.

Yönetim sistemi, güvenli ve zararsız gemi geri dönüşümü gerçekleştirmek için gemi geri dönüşümü tesislerinin belirlemesi ve uyması gereken ilgili yasal gereklilikler, güvenlik standartları ve çevresel özellikleri dikkate almalıdır.

ISO 30000 tüm sürece uygulanmaktadır.

Tesisin gemiyi geri dönüşüm için kabul etmesi
Gemideki tehlikelerin değerlendirilmesi
Geminin geri dönüştürülmesi için uygulanabilir bildirim ve ithalat gerekliliklerinin belirlenmesi ve uyumluluğun sağlanması,
Geri dönüşüm işleminin güvenli ve zararsız bir şekilde gerçekleştirilmesi,
Gerekli eğitimin verilmesi
Gerekli kolaylık sağlayıcıların varlığının kontrolü (ilk yardım çantası, sağlık kontrolleri, yiyecek ve içecekler)
Gemi malzeme ve atıklarının depolama ve işlenmesi
Sözleşme anlaşmalarını içeren atık ve geri dönüşüm gidiş yolu yönetimi
Geminin son kullanımının uygulanabilir bildirimlerini içeren süreçler için belgeleme kontrolleri
ISO 30000:2009 gereklilikleri, her tür gemi geri dönüşüm tesislerinin yönetim sistemleri ile ilişkilidir. Uluslararası standartlar ile uyumluluğu sağlamak için yönetim sistemleri tüm gereklilikleri karşılamaladır.


Gemi Geri Dönüşüm Yönetim Sisteminizi Düzenli Tutun

Gemi geri dönüşümü endüstrisinde bulunarak, zaten küresel enerji korunması ve çevresel kaynaklar için birçok önemli katkıda bulunuyorsunuz. Fakati geminin bir çok parçası ve malzemesi geri dönüştürülebilirken, asbest, hidrokarbon ve çevreye zarar verebilecek diğer maddelerin varlığı, çevresel ve insane sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden, bü ürünlerin düzgünce kontrol edilmesi gerekmektedir.

Uluslararası Standartlar Kurumu (ISO), bu nedenlerden dolayı ISO 30000:2009 kuralını yürürlüğe koymuştur. Bu standartlar, gemi ve deniz teknolojisini ve ayrıca germi geri dönüşümünü kapsamakla beraber, güvenli ve çevresel olarak sorunsuz gemi geri döünüşüm tesisleri için yönetim sistemi esaslarını içermektedir.


Etiketler

 

Yorum Yazın

Male Female
Hakkımızda

BKM Ltd. Şti. 2004 yılında İstanbul da faaliyetlerine başlamış, yaklaşık bir yıl içerisinde merkezini ülkemizin sanayi başkenti olan Kocaeli’ ne taşımıştır. 2013 yılına kadar Fikri ve Sınai Haklar, Yönetim Sistemleri ve Ürün Belgelendirmesi alanlarında eğitim/destek faaliyetlerini gerçekleştirmiş. . . Devamı için tıklayın.

Adres
Merkez
Seymen Mah. D130 Karayolu Cad. No:65/2
Başiskele Kocaeli Turkey
+90 (262) 341 44 11
+90 (542) 774 00 41
+90 (262) 341 41 02
info@kingcert.com