Blog

ISO 29001 Petrol ve Gaz Yönetim Sistemi

ISO 29001 Petrol ve Gaz Yönetim Sistemi

Petrol ve gaz sektörü riskli sektörlerden birisi konumundadır. Tehlikeli yakıtlarla yanlış uygulamalarla çevreye ve insana ciddi boyutlarda geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir. Sektörde riskli üretim ekipman sağlayıcı firmaların birçoğu çevre ve kanunları tam gelişmemiş ülkelerde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu sektörde güvenlik ve çevre ile ilgili kalite unsurunu ihtiva eden bir standard ihtiyaç görülmüşütür. Uluslararası Standardizasyon kurumu tarafından yayınlanan Iso 29001 bu ihtiyaçları karşılamak için yayınlanmıştır.

ISO 29001 Petrol, Gaz ve Petrokimya Sektörü Kalite Yönetim Sistemi

ISO TS 29001 (2003’te yayınlanan), petrol, petrokimya ve doğal gaz endüstrileri ürünlerinin tasarım, geliştirme, üretim, kurulum ve hizmeti için gerekli kalite yönetim sistemi şartlarını belirler.ISO ile petrol ve gaz sanayi (Amerikan Petrol Enstitüsü – API yönetiminde) arasındaki ortaklığın doğrudan sonucu olarak geliştirilen ISO 29001, özellikle petrol ve gaz destek zincirine odaklanmaktadır.

ISO 29001 Belgesi ‘nin  temeli ISO 9001’e dayanır ve hizmet sağlayıcılardan gelen kusurları önleme ile değişiklik ve atık azaltmaya ağırlık veren ilave şartları birleştirir.Bu şartlar, açık ve denetlenebilir olmaları açısından ayrı ayrı geliştirilmiştir. Bunlar ayrıca tedarikçilerden gelen mal ve hizmetlerin tedarik kalitesine ilişkin güvenceyi artırır ve genel tutarlılık sağlar. Bu konu, mal veya hizmette meydana gelen hatanın söz konusu şirket ya da endüstriler için ciddi sonuçlar doğurduğu durumlarda özellikle önemlidir

Petrol ve gaz tedarik zincirinde faaliyet gösteren işletmelerin ISO TS 29001 kalite yönetim sistemleri standardını edinmeleri gerekir. Güvenliğin kritik olduğu bir endüstride, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin kalitesinin ISO TS 29001 belgelendirmesi ile bağımsız olarak doğrulanması, hem müşterilere hem de paydaşlara kaliteye olan bağlılığınızı gösterir.

Petrol, petrokimya ve doğal gaz sanayilerine ürün ve hizmet sağlayan kuruluşlar için kalite yönetim sistemi gereklerini sunan bir teknik spesifikasyon olan ISO 29001 Belgesi, uluslararası petrol ve gaz sanayinde giderek artan bir kabul görüyor. ISO  TS 29001 Standardının temeli ISO 9001’e dayanır ve hizmet sağlayıcılardan gelen kusurları önleme ile değişiklik ve atık azaltmaya ağırlık veren ilave şartları birleştirir. Bu şartlar, açık ve denetlenebilir olmaları açısından ayrı ayrı geliştirilmiştir. Bunlar ayrıca tedarikçilerden gelen mal ve hizmetlerin tedarik kalitesine ilişkin güvenceyi artırır ve genel tutarlılık sağlar. Bu konu, mal veya hizmette meydana gelen hatanın söz konusu şirket ya da endüstriler için ciddi sonuçlar doğurduğu durumlarda önemlidir.

ISO 29001 Belgesi Uygulama Alanları 

ISO 29001 Belgesi ,  petrol sektöründe üretim yapan malzeme tedarik eden, servis hizmeti veren sektörle ilgili mal veya hizmet sunan tüm firmaları kapsamaktadır.Büyük petrol firmaları tedarikçilerinden bu sertifikayı talep etmektedirler. Pazarlama anlamında elinizi kuvvetlendirecek bir belge türüdür.Kaynakların etkin kullanımı ve maliyetleri düşürmede yardımcı bir standarttır. Standardın şu an mevcut güncel versiyonu ISO 29001:2010 dur. 


Etiketler

 

Yorum Yazın

Male Female
Hakkımızda

BKM Ltd. Şti. 2004 yılında İstanbul da faaliyetlerine başlamış, yaklaşık bir yıl içerisinde merkezini ülkemizin sanayi başkenti olan Kocaeli’ ne taşımıştır. 2013 yılına kadar Fikri ve Sınai Haklar, Yönetim Sistemleri ve Ürün Belgelendirmesi alanlarında eğitim/destek faaliyetlerini gerçekleştirmiş. . . Devamı için tıklayın.

Adres
Merkez
Seymen Mah. D130 Karayolu Cad. No:65/2
Başiskele Kocaeli Turkey
+90 (262) 341 44 11
+90 (542) 774 00 41
+90 (262) 341 41 02
info@kingcert.com